form_maker - en to ja translation catalogue (46 entries)

en: Street Address
ja: 住所

en: Street Address Line 2
ja: ストリート住所2行目

en: City
ja: 都市名

en: State / Province / Region
ja: 都道府県/州/地域

en: Postal / Zip Code
ja: 郵便番号

en: Country
ja: 国名

en: January
ja: １月

en: February
ja: ２月

en: March
ja: ３月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: ７月

en: August
ja: ８月

en: September
ja: ９月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: １１月

en: December
ja: １２月

en: Quantity
ja: 数量。

en: Error, incorrect Security code.
ja: エラー、間違ったセキュリティコード。

en: Your ip is blacklisted. Please contact the website administrator.
ja: あなたのIPがブラックリストに登録されている。ウェブサイトの管理者に連絡してください。

en: The file exceeds the allowed size of
ja: ファイルの許容サイズを超えています

en: Sorry, you are not allowed to upload this type of file.
ja: 申し訳ありませんが、この種類のファイルをアップロードすることはできません。

en: Error, file cannot be moved.
ja: エラーは、ファイルを移動することはできません。

en: This field %s requires a unique entry and this value was already submitted.
ja: このフィールドは、 %s固有のエントリを必要とし、この値が既に提出されました。

en: Nothing was submitted.
ja: 何も送信されていません。

en: Your form was successfully submitted.
ja: フォームが正常に送信されました。

en: Error, email was not sent.
ja: エラーメールが送信されませんでした。

en: field is required.
ja: フィールドは必須です。

en: This is not a valid email address.
ja: EXAMPLEUSERNAME2 は無効なメール アドレスです。

en: value must be between
ja: 値はの間でなければなりません

en: Your score should be less than
ja: あなたのスコアは以下でなければなりません

en: Title
ja: 役職

en: First
ja: 名前

en: Last
ja: 最終

en: Middle
ja: 中

en: Area Code
ja: エリア コード。市外局番。

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Dollars
ja: ドル

en: Cents
ja: セント

en: From
ja: から

en: To
ja: へ

en: GO
ja: 行く

en: Reset
ja: リセット

en: Select a Field
ja: フィールドを選択します

en: Select a Date
ja: 日付を選択
